ASTROLOJİ & 15 ŞUBAT YENİAYI

Son senelerde astroloji alanına ilgim giderek arttı ve süreçlerimde rehber olarak kabul ettiğim bir alan oldu. Bilhassa kadın ve ay döngülerinin arasındaki ilişkiyi yakından takip etmekle beraber, özellikle ay-kadın alanında pek çok ritüeli de çalışmalara dahil etmeyi uygun gördüm. Akademi’nin içeriğinde yer almasının önemli olduğunu düşündüğüm astrolojiye bu ay itibariyle dolunay ve yeniay dönemlerinde yer vereceğiz. Astroloji alanında rehberlerimden biri olan sevgili kardeşim Ece Özbay bizi keyifli ve bilgi dolu bir yolculuğa çıkaracak.

Yeni bir alana merhaba diyoruz… bu nedenle öncelikle bakalım, “Astroloji” nedir, ne değildir?

“Günümüzün en popüler ancak bir o kadar da karmaşık kavramlarından birisi olan astroloji; kimimizin hayatında bir yol haritası, kimimiz için basit bir kehanet yöntemi, bazılarımız içinse popüler kültürün umut tacirliği olarak nitelendiriliyor. İşte bu anlam karmaşası içinde astrolojinin hak ettiği kıymeti göremediğini söylemek yanlış olmaz.

Astroloji genel tanımıyla, makro kozmos dediğimiz evrensel sistemdeki olayların mikro kozmos olan yeryüzüne yansımasının incelendiği, kadim uygarlıklardan bize kalan bir öğretidir. Astroloji insanlık tarihinde ay evreleri, tutulmalar gibi gökyüzü olaylarının insan hayatının bir parçası olan doğum, ölüm, düğün gibi gündelik olaylara denk geldiğinin fark edilmesiyle ortaya çıkmıştır. Mezopotamya, Babil, Mısır, Çin, Hint, Maya, Yunan gibi kadim uygarlıklar doğa ile bütünsel bir yaşam sürmek ve yaşamı kolaylaştırmak için evrenin matematiğini çözmeye çalışmış, gezegen döngülerini hesaplayarak yaşamlarını bu döngülere göre planlamış ve astrolojinin temellerini oluşturmuşlardır.

Günümüzde ise evrende yer alan her oluşumun birbiriyle etkileşimde olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu durumda bir gökyüzü olayından dünyanın ve dolaylı olarak bizlerin de etkilenmemesi mümkün değildir. Yeniay ve dolunay zamanlarında suların çekilmesi ve med cezir yaşanması, dörtte üçü su olan bedenimizin kimyasını değiştirmiyor mu sizce? Peki yazın doğan bir çocukla kışın doğan bir çocuğun ruh hali arasında bir fark olmasının dünyanın döngüsüyle bir ilişkisi yok mudur? Aslında açıkça diyebiliriz ki gökyüzü ve yeryüzündeki her şey birbiriyle bağlantılıdır.

Astroloji, bilimsel olarak ölçülebilirliği, kanıtlanabilirliği olmadığı için pozitif bir bilim sayılmamaktadır. Ancak astroloji bize olası potansiyeller hakkında bilgi verir. Hangi alanlarda daha yetenekli olabileceğimiz, hangi konularda zaaf geliştirmeye meyilli olduğumuz, hangi zamanlarda daha çok başarı yakalayabileceğimiz veya hayatımızda ne gibi niteliksel durumların açığa çıkabileceği konusunda fikir sahibi olmamızı ve de kendimizi keşfetmemizi sağlar. Önlem almak, yeteneklerimizi kullanmak ya da zaaflarımızdan kurtulmak tamamen bizimle ilişkilidir. Örneğin doğum haritamızda yoğun bir Mars veya Koç burcu enerjisi olduğunu varsayalım; biz bu enerjiyi ister öncülük etme, cesaret ve başarı konusunda bir itici güç olarak kullanırız, istersek de öfke ve agresyon dolu bir yaşam süreriz. Dolayısıyla haritamızdaki potansiyel ne olursa olsun, o potansiyelden çıkan ürün bizim çabamız ve ruhen büyümemizle bire bir ilişkilidir.

Astrolojinin yeterince ciddiye alınmamasının bir diğer nedeni de gerek toplumsal gerekse bireysel anlamda astrolojik yorum yapılırken çok fazla genelleme yapılmasıdır. Çünkü astroloji on iki burçtan ibaret değildir. Bir astroloji haritasının çok fazla parametresi vardır. Bir doğum haritası on gezegen, on iki burç, on iki ev ve açılardan oluşur ancak her bir değişken haritadaki potansiyeli tamamen değiştirebilir. Dolayısıyla her insanın doğum haritası kendi DNA’sı kadar özgündür. Gazete köşelerinde okuduğumuz burç yorumlarının genelde tutmamasının sebebi budur. Hatta aynı gün, aynı saat ve aynı yerde doğan insanlar bile farklı hayatlar sürebilir. Bunun sebebi de bireyin seçimleriyle, astrolojinin kader olmamasıyla ve hayatımızın her an potansiyellere açık bir esneklikte oluşuyla ilişkilidir.

Bu bağlamda astrolojinin kendimizi anlamak, keşfetmek, potansiyelimizin farkına varmak için faydalanabileceğimiz ve bize zorlandığımız her bir konuda farklı bir bakış açısı kazandırabilecek armağanları bol bir alan olduğunu söyleyebiliriz. Ancak astrolojinin yüzde yüz kesinliği olan bir kehanet yöntemi olmadığını, yaşamımızın büyük oranda kendi çabamız ve ruhsal gelişimimizle şekilleneceğini de bilmemiz gerekir.

15 ŞUBAT YENİAYI & PARÇALI GÜNEŞ TUTULMASI

Zodyağın devrimci burcu Kova’da Türkiye saatiyle 23:52 de başlayıp 16 Şubat 00:06’da kesinleşen parçalı bir Güneş tutulması gerçekleşiyor. Tutulma haritasında yükselen Akrep’te ve birinci evde yer alan Jüpiter Merkür ile kare açıda. Dördüncü evde Kova’da Güneş, Ay, Merkür stelyumu yer alıyor. Uranüs Koç’ta ve Merkür ile altmışlık açıda destekleyici bir yerleşimde.

Yeni ay enerjisi taşıyan ve etkisini önümüzdeki Temmuz Ay’ına kadar hissedeceğimiz bu tutulma toplumsal ve bireysel anlamda yeni başlangıçların ve radikal değişimlerin habercisi niteliğinde. Özellikle dördüncü evde Kova burcunun vurgulandığı bu kombinasyon toplumsal anlamda; teknoloji, bilimsel çalışmalar, buluşlar, eşitlik, özgürlük, insan hakları, entelektüel gelişmeler gibi kova burcunun temsil ettiği konularda değişim, dönüşüm ve devrim niteliği taşıyan ilerlemeler getirebilir. Bunun dışında tutulma anında Juno’nun Kova’da olması bu süreçte cinsiyet eşitliği, kadın hakları, ikili ilişkilerde bireysel özgürlük gibi toplumsal konularda farkındalığın artmasını ve bu alanlarda köklü değişimler yaşanmasını sağlayabilir. Bunun dışında aile, yuva, vatan, köklenme konularına işaret eden bu tutulma yine toplum olarak bize bu konularda farklı bir bakış açısı kazandırabilir. Ülke olarak zaten zor zamanlardan geçtiğimiz bu süreçte yurt, millet, aile, yuva, kökler gibi kavramlara yüklediğimiz anlamalar değişebilir ve bu konularda daha hümanist yaklaşımlar içinde olabiliriz.

Bireysel anlamda ise; özgür olma isteğimizin artacağı, entelektüel açıdan kendimizi daha çok geliştirmek isteyeceğimiz, zihnimizin çok aktif olacağı, kendimizi revize etmek isteyeceğimiz, yeniliğe, dönüşüme daha açık olacağımız bir süreçten geçiyor olacağız. Bu zamanda aile ilişkileri, geleneksel ve alışıla gelmiş fikirlerimiz değişebilir, toplumsal baskıları daha göz ardı edip hayatımıza bireysel isteklerimize göre yön verebiliriz. Özellikle şu ana kadar bizi rahatsız eden ama idare ettiğimiz ne varsa cesaretle bırakıp daha iyisini yaşamak için kolları sıvayabilir, hayatımızda eskiyi yıkıp yeniyi inşa etmek konusunda daha cesur adımlar atabiliriz. Asla yapamam dediğimiz, önceden eleştirdiğimiz veya çevremizden onay almayacağımız konularda daha cesur davranabiliriz.

Özetle hayatımızda devrim yaratmak, yepyeni bir sayfa açmak, ruhsal anlamda büyümek, fiziksel anlamda arınmak ve hayatımızın sorumluluğunu almak için desteklendiğimiz kıymetli bir zamandan geçiyor olacağız.

Bireysel haritalarımızda tutulmadan, tutulmanın yerleştiği eve göre etki alırız. Dolayısıyla doğum haritanızda Kova burcu hangi eve yerleşmişse o evin konularını kapsayan alanlarda daha dramatik değişimlerin yaşanacağı bir süreçten geçiyor olacaksınız. Bunun için tutulmanın etkilerini yükselen burca göre değerlendirmek güneş burcunuza göre daha fazla önem taşıyor.

Koç ve Yükselen Koç: Bu tutulma hayaller, sosyal ilişkiler ve arkadaşlıklar konusunda sizi destekliyor. İdallerinizi gerçekleştirmek, yeni adımlar atmak ve sosyal anlamda daha verimli ilişkiler kurmak için güzel bir süreçten geçiyor olacaksınız. Bu kıymetli süreci hayallerinizi gerçekleştirme konusunda atağa geçmek ve sosyal ilişkilerinizi sizi daha fazla tatmin edecek şekilde düzenlemek için değerlendirebilirsiniz.

Boğa ve Yükselen Boğa: İş ve kariyer evinizde gerçekleşen bu tutulma, yeni projeler, yeni iş girişimleri, iş hayatınızda değişim ve dönüşüm konusunda sizi destekliyor. Kariyer açısından adınızı duyurmak ve mesleki açıdan tanınmak konusunda daha cesur ataklar yapabileceğiniz ve başarı elde edebileceğiniz bir dönemde olacaksınız.

İkizler ve Yükselen İkizler: Yükseköğrenim, yurt dışı seyahatleri, yabancılarla kurulan ilişkiler veya yabancı dil eğitimi gibi konuların gündemde olacağı ve bu konularla ilgili girişimlerin olumlu sonuçlanacağı bir süreçten geçiyor olacaksınız.

Yengeç ve Yükselen Yengeç: Finansal konular, yatırım, miras gibi konuların gündemde olacağı bu süreçte yatırımlarınızdan veya beklemediğiniz kaynaklardan para kazanma olasılığınız artacağı bir dönemde olacaksınız.

Aslan ve Yükselen Aslan: İkili ilişkiler, ortaklıklar, evlilik konusunda sizin için yeni bir süreç başlıyor. Bu dönem gerek iş yaşamında gerekse özel hayatınızda size yük olan ilişkilerden kurtulmak ve yeni ilişkiler kurmak konusunda son derece güzel zamanlardan geçiyor olacaksınız.

Başak ve Yükselen Başak: Sizin için sağlık, gündelik işler, hizmet verdiğiniz ve hizmet gördüğünüz alan, evcil hayvanlar konuları gündemde olacak. Bu dönemde özellikle sağlık konularına gerektiğinden biraz daha fazla hassasiyet göstermelisiniz. Gündelik işlerinizin daha aktif olacağı ve meslek hayatınızla, yani hizmet ettiğiniz alanla ilgili bir takım değişimlerden geçebileceğiniz bir dönemde olacaksınız.

Terazi ve Yükselen Terazi: Sizin için aşk, çocuklar, eğlence, sportif faaliyetler konularına dikkat çeken bu tutulma çocuk sahibi olma, sıra dışı bir ilişkiye başlama, eğlence anlayışınız değişmesi, yeni ve alışkın olmadığınız bir spor dalıyla ilgilenme konularında destekliyor olacak.

Akrep Yükselen Akrep: Aile, yuva, kökler gibi konuların gündemde olacağı bu süreçte evlilik kararı almak isteyebilir, aile ilişkilerinizi yeniden düzenleyebilirsiniz. Ayrıca aile, yuva, kökler gibi kavramlarla ilgili fikirleriniz, bakış açınız değişebilir.

Yay ve Yükselen Yay: İletişim, reklamcılık, eğitim konularında başarınızın artacağı ayrıca kardeşler gibi yakın akrabalarla olan ilişkilerinizin aktif olacağı bir dönemden geçiyor olacaksınız.

Oğlak ve Yükselen Oğlak: Para ve maddi kazançlar konularının gündemde olacağı ve para kaynaklarınızın değişebileceği bir dönemde olacaksınız. Bu dönemde maddi kazançlarınızı yeni ve sıra dışı girişimlerle arttırabilirsiniz.

Kova ve Yükselen Kova: Fiziksel görünümünüz, imajınız, mizacınız, karakteriniz özetle kendinizle alakalı bütünsel bir yenilenme sürecinde olacaksınız. Bu tutulmadan en çok etkilenecek olan sizlerin kendinizle ilgili her konuda köklü değişimlere hazırlıklı olmalı ve sağlık konusunda gerektiğinden biraz daha fazla dikkatli davranmalısınız.

Balık ve Yükselen Balık: Bu tutulma sizin için bilinçaltı konuları, gizli ve karanlık ilişkiler konularına dikkat çekiyor. Yani aslında sizin karanlık ve yüzleşemediğiniz alanları vurguluyor. Bu süreci gerek bilinçaltı gerekse ilişkiler boyutunda yüzleşmediğiniz alanlarla ilgili arınma ve ruhsal anlamda özgürleşmek için değerlendirebilirsiniz.”

Ece Özbay

https://www.facebook.com/ece.ozbay1

https://www.instagram.com/_eceozbay_/

Ece Özbay kimdir?

1988 yılında Antakya’da doğdu. Yakındoğu Üniversitesi Bilgisayar Enformatik Bölümünü bitirdi. Ardından Başkent Üniversitesi Odyoloji Yüksek Lisansını tamamladı. Şu an uzman odyolog olarak görev yaparken İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü eğitimine devam etmekte. Bunun dışında resim, müzik, grafik tasarım alanlarında da eğitim almış ve bu alanlarda deneyim kazanmıştır.

Yaşamı boyunca onu en heyecanlandıran şeyin kendini ve evreni keşfetme arzusu olduğu için her yolu denemiş ve bu keşif sürecinde astroloji alanı ile tanışmıştır. Her insanın bir potansiyelle doğduğuna ve mutluluğun bu potansiyeli kullanmaktan geçtiğine inanmaktadır. Bu inançla insanlara kendilerini anlama, keşfetme, neye muktedir olduklarını görme konularında astrolojik danışmanlık vererek özlerindeki potansiyele erişmelerine yardımcı olmayı hedeflemektedir.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: