Rahmin Gücünü Yeniden Kazanmak

Kadın, kâinatı doğuran, ona can veren ve büyüten varlık; aynı zamanda erkeği besleyen, ona insan olmayı öğreten anne, kadınlığıyla ve güzelliğiyle yaşama estetik duygularını getiren varlık.

Kadının gücü, rahminin gücünü keşfetmesine bağlıdır. Bir kadın, utanç duygularından, bastırdığı hislerden, toplumdan satın aldığı öğretilmişliklerinden sıyrıldığınca öz benliği ile, rahmi ile yeniden ilişki kurmayı öğrenir. Rahim, karanlıktır. Rahim, derinliktir. Rahim, kozmostur. Rahim, her şeyin can bulduğu “Simya Kazanı”dır. Dantian*’in tam altında, insanın fiziksel, duygusal ve zihinsel bedenlerinin merkezindedir. Yaşam verir. Yaşamı doğurur.

yoni-red-wild

Kadının özlemi, hırçınlığı, aşkı, öfkesi, hiddeti ve sevgisi rahmindedir. Kadın, rahminden beslenir, kâinatı da rahminden besler. Rahminden göğsüne akan enerji ile bebeğini doyurur ve insan hayatı boyunca annenin rahmine eterik* bir kordon ile bağlı kalır. Bu kordon aslında kâinata olan bağımızı sembolize eder. Bu nedenle anne ile ilişki, yaşadığımız yerküre ile ilişkimizi anlatır. Bu kordon sağlıklı enerjiler ile beslenmiyorsa fiziksel ve ruhsal rahatsızlıkları hayatımıza buyur etmemiz olasıdır. Rahim, bu nedenle de çok önemlidir. Rahmin şifalanması, bu eterik kordonun da şifalı enerjilere aracı olmasını sağlayacaktır.

Ve rahim sadece kadınlarda mevcut değildir. Erkek bedenli bir varlık da eterik rahime sahiptir, aynı bir kadının da eterik lingam*a sahip olduğu gibi. Bunun nedeni bir cinsel bedende iki enerji kutbunu barındırıyor oluşumuzdur. Dişi bedenimizde fiziksel olarak vajina, yumurtalıklar ve rahim gibi dişi organların yanı sıra sübtil bedenimizde de eterik bir penis, yumurtalar ve prostat da taşırız. Eterik lingam, maskülen kutbumuzun sembolüdür ve eğer bu alanı sağaltır ve güçlendirirsek eterik olarak penetrasyonda bulunabiliriz. Genel olarak penetrasyon kelimesi erkeğin cinsel organının kadın cinsel organına girmesi anlamında kullanılır, ancak enerji boyutunda bundan daha derin bir anlamı vardır. Penetrasyon, bir enerji alanına nüfuz etmek anlamına gelir. Fethetmek, yerleşmek ya da varlığını hissettirmek olarak da nitelendirilebiliriz. Kadının ise eterik lingam ile penetrasyon uygulaması, maskülen enerjisini sağlıklı bir şekilde sağaltmasıyla ve ifade etmesiyle mümkün olur. Maskülen enerji ile dengede bir feminen sağlıklı sınırlar çizebilir ve bunları koruyabilir. Yargısızdır ve her türlü deneyime saygılıdır. Dikkat çekici ve güçlüdür. Hedef odaklıdır ve korkusuzdur. Ândadır ve yeniliğe açıktır.

Aynı şekilde eril bir bedende fiziksel olarak penis, prostat ve yumurtaların yanı sıra sübtil* bedeninde var olan eterik rahime, yumurtalıklar ve vajina da mevcuttur. Ve eril bir beden eterik feminen bedeni ile sağlıklı bir ilişki içerisinde ise doğurabilir, yaratabilir ve besleyebilir. Hizmet eder ve sabırlıdır. Alıcıdır ve aynı zamanda şefkatlidir de. Akıştadır ve uzlaşmacıdır.

Bu bakış açısıyla yola çıktığımızda “birlik bilinci” dediğimiz şeyin kâinatta zerre olan bizlere yansımasını da anlayabiliriz: Bir bedende hem kadın hem erkek olarak evrensel kutupluluğun iki yüzünü taşırız. Yaratıcı güç her nasıl anılırsa anılsın, taşıdığı iki kutup ile yaşam verir ve bu kutuplar var oldukça kâinat oluşmaya, değişmeye, dönüşmeye ve büyümeye devam eder.

yoni_by_unripehamadryad-d609ydh

Bu iki kutup birbiriyle var olur. Aynı Metal, Ateş, Toprak ve Su elementlerinin sağlıklı ve güçlü bir şekilde bir araya gelip Ağaç elementine can vermeleri gibi, rahimden beslenen bu iki kutup da yaşama can verir. Her an yaşamı doğurmaya muktedir olan bedenimiz, en sağlıklı haliyle var olduğu sürece yaşamlarımıza sağlıklı enerjiler taşır. Zihin, duygu ve fizik bedenleri temiz ve güçlü tutmak bu nedenle çok önemlidir. Bedenimize aldığımız gıdadan, içerisinde bulunmayı seçtiğimiz iş ortamına, ailemiz ve sevgilimizle ilişkimizden dünyayı algılamamıza kadar her şey bedenimizi etkiler.

Rahim, mizacında hem maskülen hem de feminen bir değer taşır. Maskülen gibi sabit ve değişmezdir. Feminen gibi hareketli ve karanlıktır. Her an devinir, dönüşür ve dönüştürür. Maskülen enerjisiyle feminenin dansına, hareketine alan tutar: Yaşamın büyümesi için gerekli alanı sağlar ve tanık olur. Feminen enerjisiyle içine alır, şefkat ile besler, büyütür. Bir organ olmaktan öte, yaşamı yaratan bir alandır ve mistiktir.

Rahim, kadın bedeninin yaratım gücünü taşıyan, ona “Tanrıça”lığını hatırlatan kutsal mekanı iken, maalesef günümüz toplumunda tek hatırlandığı dönem gebelik sürecidir. Kadın, rahmini ya hamile olduğunda ve bir bebek taşıdığında hatırlıyor, ya da onu unutarak ve yadsıyarak geçirdiği yılların arkasından kanser olduğu zaman. Doğurmaya imkan tanınmayan bir rahim ölmeye mahkumdur. Doğurmak sadece bir bebek dünyaya getirmek değildir, bizim unuttuğumuz şey de bu. Kadın, yaratıcı enerjisini aktif bir biçimde kullanmadığı zaman içeriden, rahminden çürümeye başlar. O enerji onu tüketmeye, dünyayı tüketmeye başlar. Rahim, bilinmek ister. Rahim, yaratmak ve doğurmak ister. Bir kadının hayatında bir erkek olsun ya da olmasın, yaratıcı enerjisini, rahim enerjisini sağaltmadığı sürece hem ruhumda hem zihninde hem de bedeninde gerginlik yaratacaktır.

Rahmin gücü geri kazanılmalıdır. Kadın, yaratıcılığını hatırlamalı, baskın maskülen toplumun zorunlu kıldığı “para kazan, başarılı ol, aile kur, çocuk bak, evine ve eşine hizmet et” kavramlarının ötesine geçerek önce kendi varlığı için yaratıma geçmelidir. Ve bu, ancak ve ancak vahşiliğini, doğallığını, sağlıklıklı feminen ve maskülen değerlerini yeniden kazanmasıyla mümkün olacaktır.

Kadın, vahşidir.

Rahim, vahşidir.

                                 Didem Çivici

Dantian* : Burada bahsedilen “alt Dantian”dir (Xià Dāntián). “İksir alanı” olarak da bilinen, Daoist felsefede göbek deliğinin bir kaç cm altında bulunduğuna inanılan, vücudun ağırlık merkezi ve chi, ya da yaşam gücünün depolanma merkezidir. Aslında 3 ana Dan-tian bulunur. Diğer ikisi kalp ve alındadır.

Eterik* : eter gibi, hafif ve ince, ruhani, göksel.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: